Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej


Zakup nieruchomości poniżej wartości rynkowej

Zmotywowani sprzedawcy: kim oni są?

Trudno jest negocjować cenę ze sprzedawcą, który nie ma takiej potrzeby, aby szybko sprzedać swoją nieruchomość. Aby odpowiednio wykorzystać sytuację, jaką mamy obecnie na rynku, należy najpierw zrozumieć, kim jest zmotywowany sprzedawca i kto sprzedaje w sytuacji, w której jego rynek już się skończył i w której wyraźnie widać, że jest on rynkiem kupującego. Musimy zrozumieć dokładnie, przed jakiego rodzaju trudnościami stoi potencjalny sprzedawca i jakie rozwiązania mogą być dla niego pomocne.

Kim zatem są zmotywowani sprzedawcy?

Zmotywowani sprzedawcy to właściciele nieruchomości, którzy pilnie muszą sprzedać z różnych powodów, takich jak sytuacja osobista, ekonomiczna, a także z powodów związanych ze stanem nieruchomości.

Już podczas rozmowy telefonicznej lub w trakcie spotkania z potencjalnym sprzedawcą spróbuj ustalić prawdziwy powód sprzedaży. Spróbuj również rozpoznać poziom motywacji, by sprzedać szybko oraz elastyczność do negocjowania ceny.

Pytania, które możemy zadać, by dowiedzieć się, czy sprzedawca jest zmotywowany, można podzielić na 3 grupy:

1. Pytania związane z sytuacją osobistą.
2. Pytania związane z samą nieruchomością.
3. Pytania związane z sytuacją finansową.

Sytuacja osobista

1. Czy jest wyraźnie określony termin, do kiedy pan musi sprzedać swoją nieruchomość?

2. Jaki jest powód sprzedaży tej nieruchomości?

Nieruchomość

1. Jaki jest stan nieruchomości?

2. Czy nieruchomość wymaga jakichś napraw, które muszą być pilnie wykonane?

Sytuacja finansowa

1. Jak długo mieszkał pan w tym domu? (To pytanie pozwoli Ci oszacować, ile właściciel zapłacił za nieruchomość oraz ile może być ona teraz warta. To z kolei pozwoli Ci określić, jak dużo możesz wynegocjować.)

2. Jaka, według pana, jest wartość tej nieruchomości?

3. Jak uzyskał pan tę wartość? Czy korzystał pan z profesjonalnej pomocy, by wycenić tę nieruchomość? Czy miał pan agenta, który oszacował wartość tej nieruchomości?

Jeśli już rozpoznamy w naszym rozmówcy sprzedawcę zmotywowanego, możemy spróbować wpłynąć na jego decyzję o sprzedaży właśnie nam swojej nieruchomości. Czynniki, które mogą zmotywować sprzedawcę do sprzedaży swojego mieszkania to:

Poważne problemy finansowe

Wielu właścicieli ma problemy ze spłacaniem rat kredytu. Poza kredytem mieszkaniowym mają oni również osobiste pożyczki, karty kredytowe i inne zaległości do uregulowania. Taka sytuacja finansowa może spowodować, że bank przejmie prawa własności nieruchomości, a były właściciel będzie zmuszony ją opuścić. Wiele z takich osób będzie się starało więc sprzedać nieruchomość, aby uniknąć konsekwencji następujących po przejęciu mieszkania przez bank, czyli aby nie dopuścić do braku miejsca do życia oraz publicznego upokorzenia.

Obecnie wielu właścicieli stoi w obliczu takich trudności, co powoduje, że przybywa nieruchomości o cenie poniżej wartości rynkowej. Jednocześnie mamy też wielu inwestorów, którzy się przeliczyli. Zgubił ich nadmierny optymizm czy wręcz ślepa wiara w firmy sprzedające nieruchomości, produkty finansowe oraz kursy „jak stać się milionerem w ciągu jednego roku”. Wielu ludzi nie kwestionowało założenia, że „wartość nieruchomości będzie zawsze i ciągle szła w gorę”. Wydawało im się, że ceny będę zawsze rosnące. W ostatnich dwóch latach nieruchomości były „gorącym tematem” i każdy chciał być częścią tego klubu. Obecnie wielu z tych inwestorów jest zmuszonych sprzedać, a w wielu przypadkach muszą sprzedać szybko i poniżej wartości rynkowej.

Zmiana miejsca zamieszkania

Często spotkamy sytuacje, w których właściciele są zmuszeni przenieść się do innego kraju ze względu na pracę lub z innych powodów. Dlatego też muszą podjąć decyzję o sprzedaży nieruchomości, aby się uwolnić od problemów związanych z utrzymywaniem jej na odległość. Kolejnym powodem do podjęcia decyzji o szybkiej sprzedaży może być fakt, że właściciele potrzebują pieniędzy na zakup nieruchomości w nowym miejscu. Jest to dość często spotykana sytuacja, gdy sprzedający jest zmotywowany, by szybko sprzedać poniżej wartości rynkowej.

Autor: Marcin Marczak

Artykuł jest fragmentem ebooka Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej»

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.