Jak otrzymać świadczenie przedemerytalne ?Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego ?

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która została zwolniona z pracy, a przyczyny zwolnienia leżą po stronie zakładu pracy (np. likwidacja stanowiska).

Musi mieć ukończone :

  • kobieta – 55 lat i 30-letni staż pracy
  • mężczyzna – 60 lat i 35-letni staż pracy

oraz co najmniej sześciomiesięczny staż w zakładzie pracy, z którego została zwolniona.

Kobieta, która ma 35-letni staż pracy, może uzyskać świadczenie przedemerytalne bez względu na wiek.

Jak starać się o świadczenie przedemerytalne ?

Osoba, która chce starać się o świadczenie przedemerytalne, musi być zarejestrowana w urzędzie pracy i pobierać zasiłek dla osób bezrobotnych przez 6 miesiecy. Należy także pamiętać o tym, że jeżeli urząd pracy zaproponuje pracę, nie można odmówić.

Potrzebne dokumenty

Należy wypełnić wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego ZUS Rp 26 (dostępny w Internecie na stronie http://zus.pl/ ).

Do wniosku trzeba dołączyć :

  • zaświadczenie z urzędu pracy o okresie pobierania zasiłku,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druki ZUS Rp-7) lub  legitymacje ubezpieczeniową z odpowiednimi wpisami ,

Dokumenty należy złożyć w oddziale ZUS, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania.  Należy to zrobić w ciągu 30 dni od wydania zaświadczenia przez urząd pracy.

Gdy świadczenie przedemerytalne nie zostanie przyznane, to można odwołać się do sądu. Można to zrobić w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji, a odwołanie wnosi się za pośrednictwem ZUS.

Dla kogo wcześniejsza emerytura po 2008 roku? – Dla kogo wcześniejsza emerytura po 2008 roku? 188 stron komentarzy, porad i przepisów: Czy wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą może być złożony po 2008…

Kiedy można wystąpić do ZUS o podwyższenie emerytury? – Kiedy można wystąpić do ZUS o podwyższenie emerytury? Praktyczne wskazówki, wyjaśnienia i porady: Uwzględnienie wynagrodzenia minimalnego zamiast zerowego.

Wszystko o oszczędzaniu na emeryturę w OFE. – Wszystko o oszczędzaniu na emeryturę w OFE. 46 stron wyjaśnień, komentarzy i porad: Kto musi wybrać fundusz emerytalny? Co się dzieje, jeśli ubezpieczony nie dokona wyboru…

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s