Jak ZUS wylicza emeryturę?


Wyliczenie emerytury przez ZUS

ZUS obliczając emeryturę bierze pod uwagę:

Aktualną kwotę bazową – która obowiązuje w dniu składania wniosku. Kwotę bazową emerytury stanowi 100 % przeciętnego wynagrodzenia za pracę, minus składki na ubezpieczenie społeczne.

Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury – wyliczany jest on z tego co wypracujemy i udowodnimy dostarczonymi dokumentami. Należy podać ile lat pracowaliśmy i wskazać ZUS-owi lata, które ma uwzględnić. Można też zaproponować, aby ZUS sam wybrał najkorzystniejszy okres.

Może to być 20 lat dowolnie wybranych z całego stażu pracy (nie liczy się rok złożenia wniosku), albo 10 kolejnych lat, które wybrane są z 20 poprzedzających rok złożenia wniosku. Dla osoby, która rzadko zmieniała prace korzystniejsze będzie wybranie 10 kolejnych lat z 20 poprzedzających rok złożenia wniosku.

Jeżeli praca była często zmieniana, wiązało się to także ze wzrostem wynagrodzenia za pracę, korzystniej będzie wybrać z całego okresu zatrudnienia 20 lat z najlepszymi zarobkami.

ZUS porówna zarobki z ówczesnym przeciętnym wynagrodzeniem za pracę i ustali poziom zarobków. Zostanie sprawdzone, czy procentowo zarobki były średnie czy też większe lub mniejsze.

Jeżeli wynagrodzenie było wyższe niż przeciętne da to odpowiednio wyższą procentowo podstawę wymiaru emerytury,mniejsze wynagrodzenie da niższa podstawę wymiaru emerytury.

Podstawę emerytury – jeżeli wybrano 10 kolejnych lat, to ZUS sumuje zarobki i bierze z nich 1/10. Jeżeli zdecydowano się na 20 lat z najlepszymi zarobkami to przyjmuje 1/20. I wtedy jedna z wartości (zależnie od wyboru) jest podstawą emerytury.

Na emeryturę złoża się elementy:

24 % kwoty bazowej (cześć socjalna),

część składkowa – są to przepracowane lata, w których pracodawca odprowadzał składki mnoży się przez 1,3 % i przez 1/10 lub 1/20 podstawy wymiaru za każdy rok okresów składowych,

część nieskładkowa – są to przepracowane lata bez odprowadzania składki mnoży się przez 0,7 % i przez 1/10 lub 1/20 podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Po zsumowaniu tych elementów otrzymamy wysokość emerytury brutto.

Jak w ciągu zaledwie kilku godzin zdobyć  więcej pieniędzy, dzięki wykorzystaniu  praktycznych porad finansowych?

Kliknij i sprawdź»

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.