Co grozi za długi?


Kara za długi

Według Krajowego Rejestru Długów (KRD) wszelkiego rodzaju zadłużenie posiada blisko 700 tysięcy Polaków. Większość dłużników to osoby młode w wieku 26-35 lat.

Już od ponad 10 lat dane osób zadłużonych umieszczane są w specjalnych rejestrach dłużników. Największy rejestr to Krajowy Rejestr Dłużników. Aby móc umieścić tam dane osoby zadłużonej, trzeba mieć podpisaną umowę z rejestrem. W rejestrze dane umieszczają przede wszystkim banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, zakłady energetyczne.

Kto może trafić do spisu dłużników?

Trafić do rejestru dłużników to nie problem. Wystarczy jedna niezapłacona w terminie faktura. Do rejestru nie trafia jednak każda zaległość, można wpisać dług:

  • którego wysokość to nie mniej niż 200 zł brutto (500 zł, gdy dłużnik ma firmę);
  • który nie został zapłacony przez 60 dni od daty płatności na fakturze.

Firma, której dłużnik zalega z opłatami, przed umieszczeniem danych w rejestrze, ma obowiązek wysłać wezwanie do zapłaty z podaniem terminu, do którego należy to zrobić.

Jak sprawdzić, czy nasze dane są w rejestrze dłużników?

Każdy ma prawo raz na 6 miesięcy zajrzeć do tzw. rejestru zapytań w Krajowym Rejestrze Długów i dowiedzieć się, czy jego dane są umieszczone na liście dłużników.

Uwaga! Zrobić to można osobiście w biurze informacji gospodarczej. Krajowy Rejestr Długów znajduje się we Wrocławiu, ul Armii Ludowej 21.

Wniosek, który należy wypełnić znajdziesz na stronie KRD, należy mieć ze sobą dowód osobisty.

Wniosek może być tez wysłany pocztą (listem poleconym). Należy do niego dołączyć kserokopię dowodu osobistego (obie strony), a także dowód wpłaty 11 zł (opłata za przesłanie raportu z rejestru).

Aby mieć możliwość sprawdzenia informacji częściej niż raz na pół roku, należy zapłacić 25 zł (gdy załatwiamy sprawę osobiście w biurze) lub 36 zł (gdy raport przesłany jest pocztą).

Jak długo nasze dane widnieją w rejestrze dłużników?

Do czasu spłacenia zadłużenia. Firma, której dłużnik spłaci zadłużenie, ma obowiązek w ciągu 14 dni od spłaty długu wysłać wniosek do Krajowego Rejestru Dłużników o wykreślenie danych z ewidencji. Jednak dłużnik musi tego dopilnować.

Gdy okaże się, że po spłacie długu, dane nadal są w rejestrze, należy zażądać od firmy, aby poinformowała KRD o spłacie zadłużenia.

Dłużnik może też sam napisać podanie o usunięcie swoich danych. Do podania należy dołączyć dowód na spłatę zadłużenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.