Jak zaplanować budżet domowy – czyli gdzie szukać oszczędności?


Planowanie budżetu domowego

Twój budżet domowy jest napięty jak struna, nie masz szans na wygospodarowanie żadnych oszczędności, nie wiesz jak sobie z tym poradzić, poniżej znajdziesz kilka rad, które wskażą Ci gdzie szukać dodatkowych, wcale niemałych oszczędności.

Masz kilka kredytów? – postaraj się o kredyt konsolidacyjny

Jeżeli zaciągnąłeś kilka kredytów (np. hipoteczny, samochodowy, gotówkowy itp.), możesz zastąpić je nowym – kredytem konsolidacyjnym. Zastąpienie ich jednym kredytem będzie bardzo korzystne i da ci jedną, niższą ratę. Musisz jednak pamiętać, że obecnie znacznie trudniej uzyskać kredyt konsolidacyjny, który oparty jest o hipotekę. Tutaj znaczenie ma wartość mieszkania, która stanowi zabezpieczenie kredytu. Jeżeli będziesz chciał zmienić kredyt to bank na nowo będzie szacował jego wartość, a przy obecnym spadku cen może się to okazać niezbyt korzystne. No chyba że mieszkanie kupiłeś kilka lat temu- w takim wypadku cena mieszkania nie spadła tak drastycznie..

Ale warto o tym pomyśleć, ponieważ dzięki zamianie kilku rat na jedną można zyskać kilkaset złotych miesięcznie.

Zainwestuj oszczędności

Jeżeli masz odłożone pieniądze na koncie bieżącym, to może warto pomyśleć o ich zainwestowaniu. Może to być lokata oprocentowana na poziomie 6-7 %, może to być korzystniejsze od zwykłego rachunku ROR – konto oszczędnościowe. Możesz także poszukać banku, gdzie prowadzenie konta będzie tańsze. To może dać kolejne 200 zł oszczędności rocznie.

Rozsądnie wydawaj pieniądze na jedzenie

Jeżeli chcesz racjonalnie zarządzać swoim budżetem domowym, to musisz koniecznie wiedzieć ja przygotowywać posiłki domowe.

Gdy często kupujesz np. gotowe dania (pierogi, pizza itp), to takie produkty mocno obciążają Twój budżet domowy. Za porcje pierogów dla rodziny 4-osobowej trzeba zapłacić ok. 14 zł. Za te pieniądze możesz przecież przygotować dwa pełnowartościowe obiady dla całej rodziny. Nie tylko da Ci to oszczędności, ale posiłki będą świeże, wartościowe, składające się z kawałka mięsa, może to także być ryba z ryżem oraz dodatkiem surówki.

W ten sposób zadbasz o swój budżet domowy (możemy oszczędzić przynajmniej 100 zł miesięcznie), ale także o zdrowie – Twoje posiłki będą o wiele zdrowsze.

Właściwy sprzęt AGD – kolejne korzyści

Jeżeli używasz starego sprzętu AGD, to może czas pomyśleć o nowym?  Sprzęt domowy nowej generacji zużywa o kilkadziesiąt procent mniej prądu niż ten sprzed 10-15 lat. Można w ten sposób zaoszczędzić tyle energii, że nowy sprzęt moglibyśmy użytkować przez kilka lat za darmo.. 🙂 .

Jeżeli nie stać nas na wymianę kilku urządzeń, to warto chociaż pomyśleć o nowej lodówce. Lodówka jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w gospodarstwie domowym. Zużywa 28 % prądu. Najnowsze modele  zużywają o 1/4 mniej prądu, a zakup to wydatek ok 1300 zł . Ale w ten sposób można zaoszczędzić ok. 30 zł na rachunku za elektryczność.

Używasz żarówek energooszczędnych –  oszczędzasz

Żarówki energooszczędne pracują dłużej niż zwykłe, zużywają mniej prądu. Jeżeli zmienisz tradycyjna żarówkę 60 W na energooszczędną, która wytwarza porównywalna ilość światła – oszczędzisz 10 zł. A teraz przemnóż to przez liczbę źródeł światła w swoim domu i będzie miał sumę jaka uda Ci się oszczędzić, dzięki tej zamianie..

Naucz się planować

Robienie zakupów z listą i planowanie zakupów – to najlepszy sposób na oszczędności. Twoje dążenia powinny być skierowane na to, by wydatki dostosować do pieniędzy jakimi dysponujesz, a nie odwrotnie. Gdy będziesz planował zakupy, ograniczysz marnotrawstwo żywności i produktów.

Zakupy rób maksymalnie 2 razy w tygodniu (produkty, które potrzebujesz codziennie, świeże pieczywo, mleko itp kupuj wyłącznie za odliczoną gotówkę).

Gdy masz zamiar zrobić większe zakupy, rób to w sklepie, w którym jest mało osób – w ten sposób unikniesz atmosfery pośpiechu, a w Twoim koszyku znajdą się tylko potrzebne towary i będziesz mógł je starannie wybrać.

Wybieraj także towary, które są niższych półkach, a nie te na wyższych – na tych wyższych znajdują się towary, na których sprzedaży najbardziej zależy sklepowi – ale nie oznacza to, że zakup tych towarów będzie dla nas najbardziej korzystny.

Dzięki tym prostym sposobom (kredyt konsolidacyjny, zmniejszeniu opłat za konto, oszczędności energii, mniejszym wydatkom na żywność, przygotowaniu posiłków w domu) – możesz łatwo zaoszczędzić dobre kilkaset złotych w miesiącu ..  🙂

Pieniądze te możesz wpłacać co miesiąc na lokatę (6%) i po roku uzbierać nawet 8 tysięcy złotych ..  🙂

Wniosek o pożyczkę z funduszu socjalnego:
http://kodekspracy.blogspot.com/2017/12/wniosek-o-pozyczke-z-funduszu-socjalnego.html

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.