Kapitał początkowy emerytury – jak ustalić kapitał początkowy emerytury?


Kapitał początkowy emerytury

Jeżeli jesteś osobą, która urodziła się po 31 grudnia 1948 roku i przed 1999 r, masz przepracowane co najmniej 6 miesięcy oraz jeden dzień ( nie dotyczy to osób, które zaczęły pracować w 1999 r.), to jest dla ciebie ustalany kapitał początkowy emerytury.

Co to jest kapitał początkowy emerytury?

ZUS, każdej osobie ubezpieczonej od 1999 r. wpłaca składki na indywidualne konto emerytalne ( przed 1999 r. takiego obowiązku nie było). By można było zgromadzić pełne dane, które będą potrzebne do ustalenia nowej emerytury, ZUS musi odtworzyć składki sprzed 1999r. I do tego potrzebny jest właśnie kapitał początkowy emerytury, obliczając kapitał początkowy odtworzone zostają te składki, a kwota kapitału zostaje zapisywana na indywidualnym koncie emerytalnym.

Termin na złożenie dokumentów do ustalenia kapitału początkowego minął 31 grudnia 2006 r. (ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 1998r.), jednak osoby, które nie złożyły do tego czasu dokumentów mogą to dalej zrobić. Obowiązkiem ZUS-u jest przyjęcie wniosku o ustalenie kapitału początkowego emerytury w każdym czasie, także po 2006 r.

Ale najlepiej złożyć wniosek jak najszybciej, zakłady są likwidowane, przekształcane, więc później może  być problem z uzyskaniem odpowiednich dokumentów, które potwierdzą wysokość Twoich zarobków.

Jakie będę potrzebował dokumenty?

Aby kapitał początkowy został naliczony do ZUS trzeba wysłać następujące dokumenty :

  • wniosek o ustalenie kapitału początkowego emerytury ( druk ZUS Kp-1) oraz druk ZUS Rp-6 (jest to kwestionariusz, który dotyczy okresów składkowych i nieskładkowych).
  • zaświadczenia, które potwierdzą okresy zatrudnienia oraz osiągane wynagrodzenie do dnia 31 grudnia r. lub legitymacje ubezpieczeniową, która zawiera wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu

Przydać może się także :

  • umowy o pracę z wysokością zarobków
  • aneksy do tych umów o pracę
  • wpisy w dowodzie osobistym
  • książeczka wojskowa, dyplom ukończenia szkoły wyższej

Kapitał początkowy emerytury nie jest obliczany dla wszystkich lat pracy. Osoba, która zwraca się z wnioskiem o jego wyliczenie, musi wskazać okres (najbardziej korzystny finansowo), który będzie podstawą wyliczeń.

Można wybrać :

  • 10 kolejnych lat, które należy wybrać z okresu od 1 stycznia 1980 r do 31 grudnia 1998 r
  • 20 dowolnych lat z całego okresu podlegania ubezpieczeniu przed 1999 r.
  • okres, kiedy faktycznie podlegaliśmy ubezpieczeniu – dla osób, które do 31 grudnia 1998 r nie ukończyły 30 lat i nie były ubezpieczone przez kolejne 10 lat, a także dla osób, które nie mogą udowodnić 10 kolejnych lat ubezpieczenia, a powodem jest to, ze pełniły służbę wojskową, korzystały z urlopu wychowawczego, uczyły się w szkole wyższej, były ubezpieczone za granicą .

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.