Jak wydawać mniej pieniędzy?


Nie wstydź się tego, że oszczędzasz

W gruncie rzeczy okazuje się, że pilnowanie pieniędzy jest bardziej kłopotliwe niż ich zdobycie. — Michel Eyquem de Montaigne

Czy słyszałeś, żeby ktoś kiedykolwiek wstydził się tego, że jest uczciwy? Albo tego, że pomaga innym? Czy w ogóle często zdarza się, by ludzie wstydzili się rzeczy dobrych? No właśnie – nie. A bycia oszczędnym wielu ludzi się wstydzi. Tak samo duża grupa drwi z oszczędnych. Nazywają ich „dusigroszami”, „skąpcami” itd. Dlaczego właściwie tak jest?

Przede wszystkim dlatego, że istnieją pewne stereotypy. Z nich powstało mnóstwo dowcipów, jak choćby ten o Szkocie, który żeby oszczędzać swoje buty, robił większe kroki. Nikt nie chciałby, żeby mówiono o nim w ten sposób. Ale chodzi przecież o to, by przez mądre decyzje oszczędzać pieniądze, nie tracąc wiele na standardzie życia. Lub często nie tracąc nic.

Reklama, moda i inne czynniki powodują, że wywierana jest na Tobie coraz większa presja. Musisz kupować, musisz wydawać pieniądze. Musisz podążać za trendami, musisz mieć najnowszy gadżet, musisz, musisz, musisz… No właśnie. Czy musisz?

To, co znajdziesz w tej książce, to kilkadziesiąt praktycznych porad na to, jak oszczędzać tysiące złotych rocznie. Ale nie uda Ci się tego zrobić, jeśli nie będziesz do tego przekonany. Musisz przestać bać się być oszczędnym. Nie bój się tego, co powiedzą Twoi znajomi. Może lepiej wytłumacz im, dlaczego to robisz?

Nie bój się porównywać, pytać, wybierać spośród wielu ofert. Skoro masz taką możliwość, to z niej korzystaj. Z czasem odkryjesz w tym radość. Tak, wiem, że to brzmi dziwnie. Ale wierz mi, że może Cię ucieszyć kupienie czegoś dużo taniej, niż pierwotnie zakładałeś, lub uzyskanie rabatu tylko dlatego, że o niego spytałeś.

Pamiętaj jednak, by we wszystkim mieć umiar. Nie kupuj rzeczy wątpliwej jakości – takie oszczędności to kiepski pomysł, bo zazwyczaj nieco droższe rzeczy są dużo lepsze – wystarczą Ci na dłużej. I choć na początku może być to niełatwe, z czasem nauczysz się wybierać rzeczy o najkorzystniejszym stosunku jakości do ceny.

Dla przykładu mały quiz. Załóżmy, że musisz wybrać jeden z czterech poniższych produktów. Nie bierz kalkulatora, postaraj się zaufać tylko własnej intuicji.

➢ Produkt A kosztuje 11,42 zł i wystarczy na 223 razy.
➢ Produkt B kosztuje 17,38 zł i wystarczy na 255 razy.
➢ Produkt C kosztuje 19,11 zł i wystarczy na 386 razy.
➢ Produkt D kosztuje 22,94 zł i wystarczy na 444 razy.

Najlepszy stosunek jakości do ceny posiada produkt C. Chociaż nie jest on wcale najtańszy! I o to właśnie chodzi mi w tym poradniku. Nie jest prawdziwym oszczędzaniem wybieranie zawsze najtańszego produktu. Chodzi o to, by wybierać te produkty, które są i dobre, i tanie.

Gdyby wszystkie powyższe produkty sprowadzić do ceny najniższego, to można byłoby ich użyć:

➢ Produkt A – 223 razy.
➢ Produkt B – 168 razy.
➢ Produkt C – 231 razy.
➢ Produkt D – 221 razy.

Pozbądź się więc wstydu i jak nawołuje w reklamach jedna z sieci sklepów „bądź sknerą”. Z rozsądkiem.

Zdrowie i uroda

Ten, kto ma do zaoferowania jedynie zewnętrzny wygląd, jest jak książka składająca się z ładnej okładki i niezapisanych kartek. — Mikołaj Kozakiewicz

Na zdrowiu oszczędzać nie można. To już trochę oklepane stwierdzenie, ale jest w nim mnóstwo prawdy. Czy jednak tutaj można znaleźć jakieś oszczędności.

Korzystaj z ubezpieczenia

Jeśli Twój pracodawca oferuje Ci prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to korzystaj z niego. Nie płać sam za wizyty. Możesz też korzystać z publicznej służby zdrowia, ale wiadomo, z czym się to wiąże.

Jeśli jednak możesz poczekać na wizytę, to zapisz się w swojej przychodni. Skoro opłacasz składki na NFZ, to może warto z tego korzystać? Prywatna opieka cieszy się jednak coraz większą popularnością. Jeżeli nie masz ubezpieczenia w pracy, to zastanów się nad wykupieniem pakietu w firmie ubezpieczeniowej. Zazwyczaj jest to koszt w granicach 100 zł miesięcznie.

Fryzjer i kosmetyki

Zamiast drogiego fryzjera w centrum miasta wybierz tańszy osiedlowy salon. Zamiast chodzić do kosmetyczki, kup maseczkę w sklepie i nałóż ją w domu.

Wybierz kosmetyki tańszych linii lub producentów. Nawet markowe kosmetyki możesz kupować w supermarketach, gdzie często są tańsze niż w drogeriach.

Edukacja

Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają. — Heraklit z Efezu

Nie oszczędzaj na edukacji swojej ani swoich dzieci. Pomyśl o dodatkowych kursach i szkoleniach – w czasach kryzysu może nawet jeszcze ważniejszych. Zwiększaj swoją wartość na rynku pracy – to na pewno zaprocentuje.

Jeśli uczysz się języka obcego, to wybierz szkołę, w której za dobry kurs zapłacisz najmniej. Sam, szukając ostatnio szkoły języka angielskiego, widziałem oferty różniące się od siebie nawet o 200-300 zł miesięcznie.

To samo dotyczy studiów – wiele uczelni oferuje bardzo wysoki poziom, a różnice w wysokości czesnego i innych opłat mogą być znaczne. Nie polecam jednak wybierania szkół i uczelni cieszących się złą sławą, których jedynymi atutami są niskie opłaty.

Jeżeli chodzi o dziecko, to zastanów się, czy warto, by uczyło się w prywatnej szkole. Wiele osób posyła swoje dzieci do placówek niepublicznych, które są drogie, a nie zawsze dorównują poziomem placówkom publicznym.

Nowe podręczniki można kupować na kiermaszach organizowanych w szkołach (często ceny niższe o 5-10%), a używane od starszych uczniów lub np. na Allegro. W ramach zwiększania przychodów sprzedawaj nieużywane szkolne podręczniki – jeżeli nie zrobisz tego od razu, to po kilku latach prawdopodobnie nikt ich nie kupi.

Autor: Adrian Hinc

Jeżeli po przeczytaniu tego fragmentu czujesz wewnętrzną zmianę, z osoby, której nigdy nikt nie mógł namówić na oszczędzanie w prawdziwego pasjonata mądrego wydawania gotówki, to koniecznie musisz poznać wszystkie sposoby na to, jak zostawić na swoim koncie więcej pieniędzy.

Zobacz, na czym jeszcze można oszczędzać, kliknij tutaj:Budżet domowy pod ostrzałem»

 Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.