Czy opłaca się kredyt hipoteczny we frankach?


Kredyt hipoteczny we frankach

W jakiej walucie bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt hipoteczny: we frankach szwajcarskich czy w polskim złotym?

Bardzo ważną sprawą jest wybór waluty w jakiej będziemy spłacać kredyt lub pożyczkę. Ma to duży wpływ na miesięczne wydatki.

Jeżeli chodzi o PLN to waluta ta jest bezpieczniejsza, ponieważ miesięczna rata nie jest uzależniona od wahań kursu waluty. Także będzie nam łatwiej oszacować jaką miesięczną kwotę przeznaczymy na spłatę kredytu. Musimy jednak pamiętać, że rata kredytu płaconego w złotówkach jest wyższa niż rata tego samego kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich, ponieważ kredyt w PLN ma wyższe oprocentowanie.

Zaciągając kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich nasza miesięczna rata będzie niższa, ale będzie ona zależna od kursu waluty. A więc będzie co miesiąc inna.

Zmiana kursu waluty zmieni także kwotę kredytu, który pozostał do spłaty.

Przykład

Masz zamiar zaciągnąć kredyt na 300 tysięcy złotych, frank  szwajcarski dajmy na to kosztuje 2 złote, a więc w przeliczeniu Twój kredyt to 150 tysięcy franków szwajcarskich.

Jeżeli kurs franka szwajcarskiego wzrośnie o 50 groszy, to Twój kredyt wzrasta o 50 tysięcy, a wiec masz do spłaty nie 300, a 350 tysięcy. Z drugiej strony jeżeli kurs franka szwajcarskiego spadnie o 50 groszy, to będziesz miał do spłaty o 50 tysięcy mniej.

Po jakiej cenie waluty otrzymujemy kredyt hipoteczny w banku?

Jeżeli chodzi o cenę waluty jest identycznie jak w kantorze. Kredyt bierzemy po cenie kupna, a spłacamy po cenie sprzedaży .

Jeżeli cena kupna franka szwajcarskiego to 2 zł, a cena sprzedaży to 2.10 zł i chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 100 tysięcy franków to bierzesz go za 200 tysięcy złotych, ale spłacić musisz 210 tysięcy złotych, ponieważ frank gdy spłacasz kredyt staje się o 10 groszy droższy.

A więc na wyborem waluty w jakiej zaciągniesz kredyt hipoteczny musisz zastanowić się sam 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.