Jak kupić mieszkanie komunalne?


Mieszkanie komunalne

Na początku udaj się do wydziału gospodarki komunalnej, aby dowiedzieć się jakie trzeba złożyć dokumenty. Zwykle składa się:

  • potwierdzenie zameldowania
  • tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (przydział)

Gdy potrzebne dokumenty będą już złożone, gmina sporządzi dokumentacje techniczną, która jest potrzebna do zaświadczenia o tzw. samodzielności lokalu i złoży ja w starostwie. Powinieneś sprawdzić czy z mieszkaniem jest wszystko w porządku, czy czasami nikt nie rości sobie do niego prawa.

Gdy wszystko zostanie pozytywnie załatwione, rzeczoznawca, którego wynajmie gmina dokona wyceny Twojego mieszkania. Odejmując  ewentualne bonifikaty, gmina poda Ci cenę mieszkania i zostaniesz umówiony na podpisaniem aktu notarialnego, który będzie potwierdzeniem własności mieszkania.

Ile może kosztować mieszkanie?

Wszystko zależy od gminy. Ale w większości gmin można liczyć na bonifikatę w wysokości 90-95 %, jeżeli osoba kupująca mieszkanie płaci gotówką. Także mieszkanie może nas kosztować tylko 10 % wartości rynkowej.

Drugim czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest opinia rzeczoznawcy majątkowego. Jeżeli Twoim zdaniem jego wycena odbiega od realnej wartości mieszkania – powinieneś wycenę zlecić swojemu rzeczoznawcy ( gdy obie wyceny będą bardzo się różnić od siebie, sprawę może rozstrzygnąć organizacja rzeczoznawców majątkowych).

Jakie będę miał prawa do mieszkania?

Gdy kupisz już mieszkanie komunalne ( po niższej cenie, bo otrzymałeś bonifikatę od gminy) – nie będziesz mógł go sprzedać, ani wynająć na cele nie mieszkalne ( biuro, lokal usługowy) przez 5 lat, licząc od daty nabycia.

Gdybyś to zrobił, gmina może zażądać zwrotu bonifikaty wraz z odsetkami.

Masz prawo zamienić wykupione mieszkanie komunalne na inne.

Możesz także je sprzedać – ale warunkiem jest  przeznaczenie uzyskanych środków w ciągu 12 miesięcy na zakup innego mieszkania, domu, działki budowlanej.

Zamiana i sprzedaż mieszkania w ten sposób nie naraża Cię na zwrot bonifikaty.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.