Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?


Dla kogo zasiłek dla bezrobotnych?

Jeżeli zwolniono Cię z pracy i nie możesz znaleźć nowej to zgłoś się jak najszybciej do powiatowego urzędu pracy i zarejestruj się jako osoba bezrobotna.

To bardzo ważne bo rejestrując się jako osoba bezrobotna zyskujesz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej ( a ubezpieczenie zdrowotne po rozwiązaniu umowy o pracę działa tylko 30 dni).

Dokumenty potrzebne do rejestracji w urzędzie pracy

 • wypełniona karta rejestracyjna
 • dowód osobisty
 • decyzja o nadaniu numeru NIP
 • legitymacja ubezpieczeniowa
 • oryginalne świadectwa pracy
 • świadectwo ukończenia ostatniej szkoły

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych trzeba mieć do niego prawo. Przysługuje on osobie, która w czasie 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy przepracowała 365 dni. Osoba ta nie musiała być zatrudniona na umowę o pracę, liczy się tez umowa zlecenie, umowa agencyjna, a także umowa o prace nakładczą. Warunkiem jest otrzymywanie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego pracodawca odprowadzał składki na Fundusz Pracy.

Jeżeli osoba która rejestruje się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna spełnia te warunki, a urząd pracy nie będzie miał dla niej odpowiedniej propozycji pracy, stażu lub szkolenia – to otrzyma zasiłek dla osób bezrobotnych.

Zasiłek dla osób bezrobotnych przysługuje:

 • po siedmiu dniach od dnia rejestracji w urzędzie pracy
 • po 90 dniach od dnia rejestracji w urzędzie pracy, jeżeli w czasie sześciu miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracownik rozwiązał umowę o pracę na swój wniosek lub umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, bez adnotacji, że stało się to z winy pracodawcy
 • po 180 dniach od dnia rejestracji w urzędzie pracy, jeżeli pracownika zwolniono dyscyplinarnie w ciągu sześciu miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy
 • po upływie okresu, za który pracownik otrzymał ekwiwalent, odprawę lub odszkodowanie

Zasiłek można otrzymywać przez 6, albo 12 miesięcy (uzależnione to jest od bezrobocia w danym regionie).

Osoby, które ukończyły 50 lat i mają co najmniej 20-letni staż pracy dostają zasiłek przez rok ( w tym wypadku nie ma znaczenia bezrobocie w danym regionie).

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Od 1 czerwca 2012 r. wysokość zasiłku dla bezrobotnych wzrosła i obecnie zasiłek wynosi 794,20 zł brutto.

100 % zasiłku przysługuje przez pierwsze trzy miesiące pozostawania bez pracy.  Oznacza to, że bezrobotni, którzy przepracowali od 5 do 20 lat, będą pobierać 794,20 zł przez trzy miesiące (osoby, które pracowały mniej niż 5 lat, dostana 80 % tej kwoty, a osoby, które pracowały  dłużej niż 20 lat - 120 %).

Potem zasiłek się zmniejsza i będzie wynosił 623,60 zł.

Niepisane zasady, jakimi rządzi się proces rekrutacji

Wszystkie porady, których potrzebujesz do zdobycia pracy»

About these ads

14 komentarzy do “Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

 1. witam .Mam taki problem bo zgubilem orginal swiadectwa szkolnego i nie chca mnie zarejesteowac . Pytalem w szkole o orginal ale nie maja . co teraz . pomocy

 2. Witam.Jestem bezrobotna prowadziłam własna działalnosc 2 lata i musiałam niestety zamknąć bo nieszło. Po zamknięciu dział. dowiedziałam sie ze jestem w ciąży i chciałabym wiedzieć czy należy mi sie zasilek?? za odpowiedz bede wdzięczna :))

  • Zasiłek należy się wtedy, gdy bezrobotny spełnia określone warunki.

   Przynajmniej 365 pozostawania w stosunku pracy (prowadzenia działalności, umowa zlecenia)w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w UP i odprowadzane w tym czasie składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne od kwoty przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (1500 zł obecnie)

 3. czy jesli 3 lata temu pracowałem ponad 365dni moge teraz dostac zasiłek???? dodam ze zarejstrowałem sie jako bezrobotny dopiero 3 dni temu… prosze o pomoc..

 4. Witam.Pracowałam za granicą 7lat a teraz chcę wrócić na stałe do Polski.Chcę zarejestrować się w urzędzie pracy dla bezrobotnych czy należy mi się kuluniówka?Jakie dokumenty trzeba złożyć do urzędu pracy żeby dostać kuluniówke?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s