Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?


Dla kogo zasiłek dla bezrobotnych?

Jeżeli zwolniono Cię z pracy i nie możesz znaleźć nowej to zgłoś się jak najszybciej do powiatowego urzędu pracy i zarejestruj się jako osoba bezrobotna.

To bardzo ważne bo rejestrując się jako osoba bezrobotna zyskujesz prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej (a ubezpieczenie zdrowotne po rozwiązaniu umowy o pracę działa tylko 30 dni).

Dokumenty potrzebne do rejestracji w urzędzie pracy

 • wypełniona karta rejestracyjna
 • dowód osobisty
 • decyzja o nadaniu numeru NIP
 • legitymacja ubezpieczeniowa
 • oryginalne świadectwa pracy
 • świadectwo ukończenia ostatniej szkoły

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych trzeba mieć do niego prawo. Przysługuje on osobie, która w czasie 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy przepracowała 365 dni. Osoba ta nie musiała być zatrudniona na umowę o pracę, liczy się tez umowa zlecenie, umowa agencyjna, a także umowa o prace nakładczą. Warunkiem jest otrzymywanie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego pracodawca odprowadzał składki na Fundusz Pracy.

Jeżeli osoba która rejestruje się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna spełnia te warunki, a urząd pracy nie będzie miał dla niej odpowiedniej propozycji pracy, stażu lub szkolenia – to otrzyma zasiłek dla osób bezrobotnych.

Zasiłek dla osób bezrobotnych przysługuje:

 • po siedmiu dniach od dnia rejestracji w urzędzie pracy
 • po 90 dniach od dnia rejestracji w urzędzie pracy, jeżeli w czasie sześciu miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracownik rozwiązał umowę o pracę na swój wniosek lub umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, bez adnotacji, że stało się to z winy pracodawcy
 • po 180 dniach od dnia rejestracji w urzędzie pracy, jeżeli pracownika zwolniono dyscyplinarnie w ciągu sześciu miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy
 • po upływie okresu, za który pracownik otrzymał ekwiwalent, odprawę lub odszkodowanie

Zasiłek można otrzymywać przez 6, albo 12 miesięcy (uzależnione to jest od bezrobocia w danym regionie).

Osoby, które ukończyły 50 lat i mają co najmniej 20-letni staż pracy dostają zasiłek przez rok ( w tym wypadku nie ma znaczenia bezrobocie w danym regionie).

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Od 1 czerwca 2012 r. wysokość zasiłku dla bezrobotnych wzrosła i obecnie zasiłek wynosi 794,20 zł brutto.

100 % zasiłku przysługuje przez pierwsze trzy miesiące pozostawania bez pracy.  Oznacza to, że bezrobotni, którzy przepracowali od 5 do 20 lat, będą pobierać 794,20 zł przez trzy miesiące (osoby, które pracowały mniej niż 5 lat, dostana 80 % tej kwoty, a osoby, które pracowały  dłużej niż 20 lat – 120 %).

Potem zasiłek się zmniejsza i będzie wynosił 623,60 zł.

Miłego dnia 😉

Reklamy

14 myśli na temat “Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

 1. witam .Mam taki problem bo zgubilem orginal swiadectwa szkolnego i nie chca mnie zarejesteowac . Pytalem w szkole o orginal ale nie maja . co teraz . pomocy

 2. Witam.Jestem bezrobotna prowadziłam własna działalnosc 2 lata i musiałam niestety zamknąć bo nieszło. Po zamknięciu dział. dowiedziałam sie ze jestem w ciąży i chciałabym wiedzieć czy należy mi sie zasilek?? za odpowiedz bede wdzięczna :))

  1. Zasiłek należy się wtedy, gdy bezrobotny spełnia określone warunki.

   Przynajmniej 365 pozostawania w stosunku pracy (prowadzenia działalności, umowa zlecenia)w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w UP i odprowadzane w tym czasie składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne od kwoty przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (1500 zł obecnie)

 3. czy jesli 3 lata temu pracowałem ponad 365dni moge teraz dostac zasiłek???? dodam ze zarejstrowałem sie jako bezrobotny dopiero 3 dni temu… prosze o pomoc..

 4. Witam.Pracowałam za granicą 7lat a teraz chcę wrócić na stałe do Polski.Chcę zarejestrować się w urzędzie pracy dla bezrobotnych czy należy mi się kuluniówka?Jakie dokumenty trzeba złożyć do urzędu pracy żeby dostać kuluniówke?

   1. A co to jest, bo pierwszy raz coś takiego widzę. Chodzi może o druk, który potwierdza zatrudnienie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.