Jak wybrać fundusz emerytalny?


Każda pracująca osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r. ma obowiązek wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeżeli urodziła się wcześniej do funduszu może przystąpić dobrowolnie.

Wiele osób po przystąpieniu do OFE popełnia błąd w ogóle i przestaje się nim interesować. Trzeba śledzić na bieżąco jak radzi sobie nasz fundusz emerytalny, przecież chodzi o nasze pieniądze. Jeżeli będzie miał kłopoty można bez problemu interweniować.

Jak działa Otwarty Fundusz Emerytalny ?

Gdy wybierzesz OFE to będzie do niego trafiać 7,3 % Twojego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Pieniądze na konto funduszu emerytalnego przekazuje ZUS,a do ZUS-u trafiają one od Twojego pracodawcy.

Fundusze emerytalne zarządzane są przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne i ich zadanie jest gromadzenie i inwestowanie przekazanych im pieniędzy do momentu, gdy osiągniesz wiek emerytalny. Wtedy fundusz emerytalny będzie co miesiąc wypłacał Ci oszczędności, które zebrał i powiększył przez lata poprzez odpowiednie inwestycje.

Pieniądze z OFE oraz ZUS będą stanowiły Twoją przyszła emeryturę. Na jej wysokość duży wpływ będzie miał wynik finansowy, który wypracuje Twój fundusz emerytalny przez lata Twojego oszczędzania.

Jak można sprawdzić postęp funduszu emerytalnego ?

Może się tak zdarzyć, ze wybrany przez Ciebie fundusz emerytalny będzie miał słabe wyniki. Zawsze możesz go zmienić. Ale żeby to wiedzieć musisz się nim interesować.

A więc sprawdzaj na bieżąco rankingi funduszy emerytalnych, które regularnie publikuje prasa, a także można znaleźć je w Internecie. I zwróć uwagę na którym miejscu znajduje się Twój fundusz emerytalny. Powinieneś to sprawdzić przynajmniej raz na rok.

Także raz na rok każdy fundusz emerytalny ma obowiązek wysłać swoim klientom zestawienie składek. A wiec dokładnie przeanalizuj ten dokument. W takim zestawieniu znajdują się informacje o zgromadzonych oszczędnościach oraz o stopie zwrotu (ile procent zysku wypracował Twój fundusz emerytalny i ile dzięki temu zarobiłeś). Im wyższa stopa zwrotu, tym lepiej.

Niepokojące sygnały

Jeżeli po kilku latach członkostwa w funduszu emerytalnym zauważysz że:

Twój fundusz emerytalny cały czas jest na końcu stawki publikowanych rankingów stopa zwrotu jest o wiele niższa niż innych funduszy emerytalnych, to  jest to znak, że pora zastanowić się nad zmianą funduszu emerytalnego.

Ale nie podejmuj decyzji pochopnie, to że Twój fundusz emerytalny znajduje się na końcu rankingu nie musi być powodem jego zmiany. Ponieważ ważna jest tutaj długoterminowość, czyli jak fundusz radzi sobie przez wiele lat.

Większe znaczenie ma stopa zwrotu, która jest liczona od początku działalności funduszu emerytalnego niż ta z ostatniego roku.

Jak dobrze wybrać fundusz emerytalny

Wybierając fundusz emerytalny zwróć uwagę :

  • na stopę zwrotu
  • ile fundusz ma członków – im większa liczba członków, tym fundusz dysponuje większym kapitałem i może sobie pozwolić na inwestycje, które przynoszą większe zyski. Taki fundusz wolniej też reaguje na negatywne zmiany na rynkach finansowych.
  • zwróć uwagę na koszty – im wyższe koszty, tym mniej pieniędzy zostaje na Twoim rachunku.

Jak zmienić fundusz emerytalny

Jeżeli będziesz chciał zmieć swój fundusz emerytalny będziesz to mógł zrobić podczas sesji transferowych. Sesje transferowe odbywają się co kwartał : pod koniec lutego, maja, sierpnia i listopada.

By zmiana odbyła się wraz z najbliższą sesją transferową, to umowa z wybranym funduszem emerytalnym musi być podpisana do 25 dnia miesiąca, który poprzedza ta sesje transferową.

Gdy podpiszesz umowę musisz powiadomić swój stary fundusz emerytalny o rezygnacji. Zrobisz to na specjalnym formularzu, który powinien być dostarczony przez agenta nowego OFE. Formularz wysyłasz listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub dostarczasz osobiście.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.