Dobra lokata terminowa – jak wybrać lokatę terminową?


Co warto wiedzieć, nim założymy lokatę?

Deponując pieniądze na lokacie bankowej należy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na to, czy jest ono stałe, czy zmienne oraz na sposób kapitalizacji odsetek.

Generalnie im częstsza kapitalizacja, tym lepiej np. na koniec każdego miesiąca, zamiast na koniec okresu trwania lokaty. Takie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że po każdym miesiącu otrzymujemy odsetki, które możemy wypłacić lub dalej lokować. Powstaje w ten sposób procent składany (odsetki dodane do kwoty lokaty procentują dalej).

Istotny jest również fakt, iż przy krótkich okresach lokaty pieniądze są łatwo dostępne. Odrębną kwestią jest sprawdzenie, czy oprocentowaniu podlega cała kwota i czy jest ono takie samo dla całej lokaty, czy tzw. „progowe”.

W praktyce może się okazać, iż rzeczywista stopa procentowa może być niższa niż podaje bank. Niektóre banki stosują taką formę reklamy i podają maksymalną wysokość oprocentowania. Im wyższa jest kwota lokaty, tym wyższe jest oprocentowanie, ale tylko dla danego przedziału – progu kwotowego.

Taka struktura oprocentowania pokazuje jednoznacznie, że przed założeniem lokaty należy uważnie przyjrzeć się sposobowi naliczania odsetek i nie dać się zwieść ulotkom informacyjnym typu: oprocentowanie aż do 3,5% *- gwiazdka oznacza zazwyczaj maksymalną stopę procentową dla danej lokaty.

Plusy lokat:

– niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty np. 1000 zł,
– pewny, ściśle określony zysk,
– brak potrzeby śledzenia sytuacji rynkowej i czynników mogących mieć znaczny wpływ na zmianę wartości lokaty.

Minusy lokat:

– zamrożenie kapitału na czas trwania lokaty,
– utrata znacznej części odsetek w przypadku zerwania jej przed terminem,
– stosunkowo niski zysk w porównaniu z innymi bardziej zaawansowanymi formami inwestowania.

(tekst pochodzi z ebooka Tomasza Bara Inwestowanie pieniędzy w praktyce)

Najlepsza lokata terminowa


Lokaty bankowe różnią się nie tylko oprocentowaniem, ale także sposobem, w jaki nalicza się odsetki oraz możliwością wycofania wkładu przed zadeklarowanym terminem.

Ta sama z pozoru lokata terminowa, która ma identyczne oprocentowanie może dać inną kwotę odsetek. Gdy wybierasz lokatę terminową zwróć szczególnie uwagę na kilka podstawowych zasad:

Na początku określ czas na jaki chcesz ulokować pieniądze na lokacie, a także oceń, kiedy wolne środki mogą okazać się potrzebne.

Na jak długo ulokować pieniądze na lokacie terminowej?

Lokata długoterminowa różni się od krótkoterminowej z opcją ustawienia odnawiania tym, że w przypadku, gdy nagle zerwiemy lokatę strata będzie w tym drugim przypadku mniejsza ( w pierwszym dostaniemy 20 % odsetek należnych do momentu zerwania, a w drugim już dostaliśmy odsetki za krótkie okresy (np. miesięczne) i otrzymamy odsetki za ostatni okres np. 20 % odsetek. A więc strata jest mniejsza niż w pierwszym przypadku.

Jakie wybrać oprocentowanie lokaty terminowej: stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe gwarantuje Ci odsetki w danej wysokości i nie ma na to wpływu sytuacja rynkowa, oprocentowanie zmienne gwarantuje, że w różnych okresach trwania umowy odsetki mogą być różne, a zależeć to będzie od tego, czy stopy idą w górę czy w dół.

Banki uzależniają często oprocentowanie lokat od kwoty wpłaconych pieniędzy ( np. reklama mówi o 6 procentach, ale że jest to możliwe od kwoty powyżej 50 tysięcy złotych już nie).

Najczęściej oprocentowanie naliczane jest tak, że tylko nadwyżka ponad pewien próg jest wyżej oprocentowana ( np bank podaje, że przy lokacie 5 tysięcy jest oprocentowanie 7 procent,a Ty ulokujesz 6 tysięcy, to 7 procent otrzymasz tylko za tysiąc powyżej 5 tysięcy złotych).

Wybierając lokatę nie sugeruj się tylko ofertą swojego banku, sprawdź także ofertę innych banków, bo może się okazać, że oferują atrakcyjne oprocentowanie lokat terminowych.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.