Jak bezpiecznie korzystać z konta przez internet?


Korzystanie z konta przez internet

Jeżeli korzystasz z konta bankowego przez internet, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zabezpiecz dobrze swoje loginy, hasła i inne zabezpieczenia (np. listy haseł jednorazowych.  Nie noś razem informacji, które dają dostęp do banku, nie zostawiaj ich także w miejscu, w którym łatwo mogą być skradzione (tylna kieszeń spodni).

Jeżeli dokonujesz płatności, zakupów w kafejce internetowej, musisz zwrócić swoją uwagę, czy zostałeś/łaś wylogowana. Chodzi o to, czy cofając się nie da się wejść z powrotem na stronę z Twoimi danymi ( bezpieczniej niż w kawiarence internetowej jest skorzystać z komputera udostępnionego przez bank w oddziale czy centrum handlowym).

Uwaga! Pamiętaj, aby Twój komputer domowy był dobrze zabezpieczony, czyli musi posiadać program antywirusowy, który jest na bieżąco aktualizowany.

Gdy zalogujesz się do banku, sprawdź, czy jest to właściwa strona ( złodzieje tworzą strony, które wyglądają identyczni jak strony bankowe). Stronę można łatwo sprawdzić, wystarczy, że klikniesz na symbol kłódki. Sprawdzisz w ten sposób certyfikat bezpieczeństwa, do kiedy jest ważny i przez kogo został wydany.

Następnym sposobem jaki wykorzystują złodzieje jest wysyłanie wiadomości e-mail do klientów i podszywanie się pod banki. W wiadomościach takich proszą o zalogowanie się na odpowiedniej stronie w celu zweryfikowania swoich danych. Nie wolno Ci z tego korzystać! Poinformuj o takim fakcie bank, a wiadomość natychmiast wykasuj.

Zachowaj środki ostrożności

  • gdy szukasz strony banku, nie korzystaj z wyszukiwarek, tylko wpisz adres w okienko zaczynając od „www”
  • nie loguj się zanim nie sprawdzisz czy połączenie z bankiem jest szyfrowane (ikona kłódki)
  • nie zapisuj haseł do logowania i często je zmieniaj> Najbardziej bezpieczne są hasła, które składają się z małych i wielkich liter oraz cyfr.
  • sprawdzaj datę ostatniego poprawnego i niepoprawnego logowania, jeżeli stwierdzisz, że ktoś próbował się zalogować za Ciebie, zawiadom bank.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.