Czym różni się pożyczka hipoteczna od zwykłego kredytu?


Pożyczka hipoteczna a zwykły kredyt

Pożyczka hipoteczna jest tzw. pożyczką pod zastaw. Jest to pożyczka, która jest korzystniejsza niż zwykły kredyt konsumencki, czy też kredyt hipoteczny. Pożyczkę hipoteczną można wykorzystać na dowolny cel, a więc możesz za nią kupić samochód, przeprowadzić remont mieszkania, przeznaczyć na wakacje itp.

Pożyczkę hipoteczną jest trudniej uzyskać niż kredyt konsumencki gdyż musi być ona wpisana do księgi wieczystej mieszkania czy domu, a to może potrwać nawet kilka miesięcy. W międzyczasie bank zobowiąże nas do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, a to będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami. Np. dla pożyczki rzędu 50 tysięcy złotych, takie koszty dodatkowe plus prowizja dla banku (1,5 do 4 procent) może wynieść około 1100 zł.

Prawdopodobnie bank zażąda także wyceny nieruchomości. Gdy będzie to mieszkanie, koszt wyceny to 400-500 zł, a dla domu nawet około 1000 zł. Są banki, które żądają od osób ubiegających się o pożyczkę hipoteczną wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na życie. Cena ubezpieczenia uzależniona jest od naszego wieku i sumy ubezpieczenia i może to być kilkaset złotych rocznie.

Tak wiec koszty pożyczki hipotecznej w wysokości 50 tysięcy złotych mogą wynieść 2000 – 3000 zł, jest to 4-6 procent pożyczanej kwoty.

Ale pomimo tak dużych kosztów, pożyczka hipoteczna nadal jest bardziej korzystna niż kredyt samochodowy czy też kredyt gotówkowy .

Musimy tez pamiętać, że nawet po podpisaniu umowy mamy prawo zrezygnować z pożyczki ( nie musimy podawać powodu). Mamy na to 10 dni od dnia jej zawarcia. Ale pamiętaj ! Bank zatrzyma zapłaconą przez Ciebie opłatę przygotowawczą (ustawa o kredycie konsumenckim tak określa prowizje).

Aby otrzymać pożyczkę hipoteczna musisz posiadać na własność nieruchomość (mieszkanie, dom, działka lub samochód). Nie będzie od Ciebie wymagana tzw. zdolność kredytowa. Nie musisz też przedstawić bankowi zaświadczenia o dochodach i niezaleganiu ze składkami ZUS. Okres spłaty pożyczki hipotecznej to 30 lat, gdy zastawem jest nieruchomość i 8 lat -gdy samochód.

Gdy budowa już trwa lub jest bliska ukończeniu może się nagle okazać, że pewne koszty nie zostały doszacowane i oprócz pożyczek wśród znajomych oraz rodziny, wizyta w banku okaże się w Twoim przypadku potrzebna. Pożyczka hipoteczna może być wtedy jedną z alternatywnych form finansowania.

Miłego dnia 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.